mw3932
mw3932 mw3932
  • 14-01-2023
  • Mathematics
contestada

Kyle is shopping for his favorite
cereal at the grocery store. The
9 ounce box costs $2.52 while the 12 ounce box costs $3.60. Which is the better deal? How much will he save per ounce?

A) 9 oz.; 20¢/oz.
B) 12 oz.; 20%/oz.
C) 9 oz.; 2¢/oz.
D) 12 oz.; 2¢/oz.
E) 12 oz.; 9¢/oz.

Respuesta :

Otras preguntas

how to solve 5s+7−2s=16
Solve the equation. Check for extraneous solutions. |x-4|=6x+16
A rectangle had sides of 8.80 ft and 24.1 ft. Calculate the area of the rectangle in cm^2 (you should get 197000 cm^2) show your work
The electoral college is a. designed to select the president. b. a school attended by all members of congress. c. established in the bill of rights. d. the fede
1/3(r+6) = 1/6(r+8) How do I get r?
Which delicacy is banned in most parts of Europe and the United States due to ethical concerns
describe the contents of a carton of milk using at least four physical properties.
What might have been one of the biggest geographic influences on Mesoamerican civilizations?
I need help i dont understand anything
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!