paisley121 paisley121
  • 09-04-2024
  • Mathematics
contestada

Lashonda buys candy that costs $5 per pound. She will buy more than 6 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?
Use c for the amount (in dollars) Lashonda will spend on candy.
Write your answer as an inequality solved for c

Respuesta :

Otras preguntas

The Spanish established the first permanent European settlement in the Americas in ? Tenochtitlán, Mexico St. Augustine, Florida La Navidad, Hispaniola Santa F
Kyle spends an equal amount of money each day. After 4 days, he had 4/5 of his money left. After another 10 days he had $30 left. How much money did Kyle begin
How can u use base ten blocks to find 2.16 divided by 3
Josie has 24 1/2 pound of bird seed. She put 1 3/4 pound of seed in her feeder each day. How many day will she be able to film ver feeder? F. 10 1
0.197 as a fraction in simplest form
what is 37 /40 - 26 /50 equals
Laura and Leah wants to equally share 1/2 of a piece of cake. How much cake will they each get to eat?
why do pedigrees valuable to genetic counselors in discussing inheritance patterns with patients?
which two things did civilization learn in the Middle East?
Most geologists think that the movement of Earth's plates is cause by