Alan bought 3 pencils and notebook. The notebook cost $6, and spent a total of $12. How much did each pencil cost? Use p to represent the cost of each pencil.
I believe the pencils cost $3:00 Because 6 +6 is 12 now if there is just 6, we can go by 2. 2,4,6. Which means his note book cost 6 plus 3 pencils that cost $3:00 equals $12:00