Louise bought 1 1/4 pounds of roast beef at $2.00 per pound and ​ 2 1/2 ​pounds of turkey at $1.50 per pound. What was her total cost? Enter your answer in the box.

Respuesta :

1 1/4 * 2 + 2 1/2 * 1.5

change the fractions to decimals

1.25 * 2 + 2.5 * 1.5

2.5+3.75

6.25

The total cost is 6.25


$ 2.50 + 3.75 = 6.25.