Samanthas14 Samanthas14
  • 09-03-2019
  • Mathematics
contestada

Five lemons costs 1.80.What is the cost per lemon.At this rate ,what is the cost of mine lemons

Respuesta :

nevaehrain38
nevaehrain38 nevaehrain38
  • 09-03-2019

If you mean 9 lemons

1 lemon = .36¢

9 lemons = $3.24

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 09-03-2019

Answer:

.36 per lemon

9 lemons is 3.24

Step-by-step explanation:

To find the cost per lemon, we take the total cost and divide by the number of lemons

1.80/ 5 =.36

It cost .36 per lemon

We want to buy 9 lemons

Multiply 9 by the cost per lemon

9 * .36 =3.24

The cost for 9 lemons is 3.24

Answer Link

Otras preguntas

If a country went into war would it’s colonies go into war?
Question:find x in ABC
Hello lovely people I hope you all have a great day ! a virtual hug for you all
pleeeeeeeeeeeeeeeeeeas help
How do i solve this.
Jesselyn made 6 muffins. She used 3/8 teaspoon of baking powder for each muffin. How much baking powder did Jesselyn use for all of the muffins? A.18/48 B.9/8
Please help im failing math!
Help asap giving brainliest Which of the following statements is FALSE? Most organisms on Earth are multi-celled. Growing children’s cells are constantly dividi
What does President Nixon imply about the United States in this speech? It has committed to fighting for peace around the world. It would soon win victory in Vi
Why do you think O. Henry, the author, wait until after Della has unwrapped the gift from Jim to tell the reader about the combs?