Saebeee
Saebeee Saebeee
  • 07-05-2019
  • Mathematics
contestada

A bag of pecans costs $3.84. If
each bag contains 40 pecans,
how much would one pecan cost?
​

Respuesta :

josephmbrach josephmbrach
  • 07-05-2019

Answer:

10.4 cents

Step-by-step explanation:

40 pecans/$3.84 gives you pecans per dollar

Answer Link

Otras preguntas

A clothes store is have 15% off sale on t-shirts. If you will save $3.75 on a shirt, what was the original price before the sale?
Which ruler of the 16th century Russia was known for expanding iPad building with brilliant Palladone but keeping power through extreme cruelty
What are the three main reasons that people immigrated to the U.S? economic opportunities higher elevation political freedom religious freedom warmer climate
La semana pasada yo _____ un regalo para mi novia. A. busco B. buscamos C. busqué D. buscaste
Customers currently link to cisco's website to configure, price, and order its networking equipment. cisco then sends orders back out across the internet to pro
Suppose you are a sales person for Quark Computer company. each month you earn $400 plus one sixth of your sales. What amount must you sell this month to earn $
According to the Chorus Leader in Antigone, who is responsible for Antigone’s arrest and punishment? Ismene Polyneices Haemon Antigone According to the Chorus L
study the following food chain : grass>rabbits>snakes>hawks.From this chain, you can correctly assume that each population. A) is a species of a herbiv
PLEASE HELP> MATH. in which form is the following function written? y+2=-(x+4)^2 what form
Please help me question 5 . Crown !!!