vg2004 vg2004
  • 07-05-2019
  • Mathematics
contestada

kevin bought 4.6 pounds of pecans for $50.89. About how much was the cost per pound

Respuesta :

rgandhi4403 rgandhi4403
  • 07-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

4.6 pounds of pecans     1 pound of pecans

_________________ = ______________

50. 89 dollars                   x dollars

Set up an equation like this.

Cross multiply

4.6(x)=50.89(1)

divide both sides by 4.6

x=11.06 (about)

So I pound of pecans costs about 11.06 dollars

Answer Link
caracciolo768
caracciolo768 caracciolo768
  • 25-11-2020

Answer:

11.06 is the one correct :)

]

Answer Link

Otras preguntas

The work done in moving an electron through the 3 ohm resistor is
a polis of ancient greek was a(n)
When force is measured in newtons and distance is measured in meters, the work done is measured in
TRUE OR FALSE: In the Battle of the Wilderness and the weeks that followed, northern General Ulysses S. Grant demonstrated that he understood that the war coul
who is the dynamic and Twelfth Night
HELP ME ASAP!!! whats the quote here mean? please give a one paragraph response for full credit Choose a Job You Love, and You Will Never Have To Work a Day in
Given V = 2πr2h, solve for h
What is the symbol of a circle with an x going through it?
Simplify. 2b + 8 2a - 8 2a + 8
At the center of this textile is the large form of st george who is slaying a dragon