Ferroza can buy a 24-ounce bag of ferret food for $1.19, or she can buy a 36-ounce bag for $2.89. Which is the better deal? Justify your conclusion.
Homework Help​

Respuesta :

Answer:the 24 for 1.19 is the better deal

Step-by-step explanation:

1. 1.19 ÷24 =4.95

2.2.89÷36=8.5

3. It cost less for 1 can than the 8.5 dollar can.