contestada

Keck Co. had 150 units of product A on hand at January 1, 2014, costing $21 each. Purchases of product A during January were as follows:Date Units Unit CostJan. 10 200 $2218 250 2328 100 24A physical count on January 31, 2014 shows 200 units of product A on hand. The cost of the inventory at January 31, 2014 under the LIFO method is:a. $4,700.b. $4,450.c. $4,250.d. $4,100.