7) A bag of candy that contains 30 pieces sells for $4,20.
Another bag with 24 pieces sells for $3,60. Which bag is the
better deal?

Respuesta :

HCKoya

Answer:

30 pieces for $4.20 is a better deal

Step-by-step explanation:

4.20/30=0.14 per piece

3.60/24=0.15 per piece

Answer:

the bag for $420 because you are paying 14 cents per piece of candy instead of 15 per piece