contestada

8. Ana bought a package of two DVDs for
$12.00. What is the unit price per DVD?
A $2.00
B $6.00
C $10.00

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

If 2 dvd’s cost $12, you take the total of $12 and divide by 2. Each dvd costs $6