djoyguarin209 djoyguarin209
  • 09-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart of milk costs $5.28. What is the price per cup?

Respuesta :

rxseburstt rxseburstt
  • 09-01-2020

Answer:

$0.66

Step-by-step explanation:

2 quarts = 8 cups

Divide the original cost ($5.28) by 8 to find the cost per cup.

Answer Link

Otras preguntas

If one were to improve the diction, or word choice, of the phrase a big reason in sentence (6), all of these would maintain the style EXCEPT A) "a driving forc
Mason moved the microphone boom slightly to get it closer to the show’s guest. Which dictionary definition of boom most likely applies in this case? a.) a long
During the past 40 years, close to 20 percent of the Amazon rain forest has been cut down, more than in all the previous 450 years since European colonization b
Which structure shows where pollen grains develop? a. structure B b. structure D c. structure C d. structure A
Find the volume of the square pyramid shown. Round to the nearest tenth if necessary.
Inbreeding can lead to a decrease in genetic diversity and __________.
What type of attack conducts a statistical analysis of the stolen passwords that is then used to create a mask to break the largest number of passwords?
Which is the comparative form of the adverb fast?
What is equal to (7b)c
help with math !!!!!!!