Respuesta :

Answer:

3:2 dollar to gallon. Hope this helps!

Answer:

$1.50 per gallon

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide the amount by the gallons

amount/gallons

15/10=1.5

So, each gallon costs $1.50

Hope this helps! :)