lyndsayousley
lyndsayousley lyndsayousley
  • 09-04-2020
  • Mathematics
contestada

An 18 ounce box of cereal cost 3.96. a 36 ounce box of the same cereal cost 4.32. Which is the better buy?

Respuesta :

user1234565 user1234565
  • 09-04-2020

Answer: 36 ounce box

Step-by-step explanation:

because its more for a little bit more money.

Answer Link
ThisBBGtaken ThisBBGtaken
  • 14-09-2020

Answer:

$0.22 per ounce; $0.12 per ounce; the 36-ounce box

VOTE BRAINLEST

Answer Link

Otras preguntas

How do I go about doing this problem?
Hy were the precedents set by chief justice john marshall and the supreme court so important?
Many external costs occur because a. people do not pay the true cost of using a resource. b. companies do not pay the market price for natural resources. c. peo
The molar heat capacity for carbon monoxide at constant volume is CV,m = 20.17 J/(K·mol). A 3.00-L fixed-volume flask contains CO(g) at a pressure of 8.00 kPa a
who know's how many points you have to get to be able to message on here????
who was the priest who explored the Mississippi? A) Cabot B) Drake (not the singer) C) Marquette D) Coronado
What is the destiny of Texas
bill went to the movies with some of hos friends. Tickets cost $8.50 each. they spent $18.00 total for food. their total was $52.00. how many friends went to mo
random assignments is important in grouping participants in a research study because A. it eliminates variability in the research design B. it enables the data
Lancaster bakery has net fixed assets of $329,700, current assets of $87,200, a price-earnings ratio of 12.8, a debt-equity ratio of 0.42, and earnings per shar