A 128-ounce jug of milk costs $3.20, and a 64-ounce jug of milk costs $2.24. What is the difference in cost per ounce between the larger and the smaller jugs of milk?

brainiest

Respuesta :

Answer:

The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/

Step-by-step explanation:

3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk

2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk

0.035 - 0.025 = .010