niyjah12 niyjah12
  • 07-05-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 5 T-shirts for $46.45. What is the unit cost per T-shirt?

Respuesta :

Karmacrimsonsoulz
Karmacrimsonsoulz Karmacrimsonsoulz
  • 07-05-2020

Answer:$9.29

Step-by-step explanation:For unit rate finding the value of one is the objective. Easiest way to find it is by dividing the value (the amount of money being payed) by the amount beig sold ( the 5 shirts) so basically $46.45 ÷ 5

Answer Link
0403406 0403406
  • 07-05-2020

Answer:

9.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The 140-million year-old fossil of a tortoise was recently found about 700 meters deep in a coal mine in northeast china. Scientists studying the fossil believe
The length of segment XY is 9cm which statements regarding XYX are correct check all that apply
You bought a new television that has a 92 in. 76 in. screen. It has a feature that splits the screen to allow you to watch 4 channels at once. What is the scal
What type of food does Nemo eat?
What was overall goal of the Four Modernization​
Find the minimum and maximum possible areas of a rectangle measuring 2 km by 5 km
Hi I have another question like this that I can’t figure out :)
Add the following lengths: 4'9" + 7"
What is the purpose of nihilism?​
Para mi clase de _____ necesito la _____. espa?ol calculadora ciencias sociales bolígrafo matemáticas calculadora educación física hoja de papel