Nick1356666
Nick1356666 Nick1356666
  • 07-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following is a rate?
A. 24 apples for $3
B. 12 apples for $1.50
C. 8 apples for $1
D. 16 apples for $2

Respuesta :

Gameboy76
Gameboy76 Gameboy76
  • 07-05-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

if 16 apples cost 2$ then 8 apples cost 1$

trust me

Answer Link

Otras preguntas

On what things might the Mexican government and Texas settlers agree on?
Hello i need help writing this storyÉcris une histoire de dix phrases. Tu peux écrire ce que tu veux sur le sujet de ton choix et tu peux utiliser n’importe qu
Which of the following is a true statement about a 401k?
Which is the correct statement based on the following sentence?    Un dia este pollito estaba comiendo en el jardín cuando una hoja grande le cayó en la cabez
n this image, the goalie is blocking the ball from the net. What is his role on the team?
which best describes the purpose of a thesis? A- states what the author of the essay claims and will persuade the reader ofB- states the main facts the essay wi
Psycology 1 class. A specific statement that predicts the answer to a research question is a ____. A. correlation. B. hypothesis. C. case study. D. placebo
Can someone help I have to be done by tomorrow morning plz order them from least to greatest plz
conclusion for global warming essay?
Simplify. Remove all perfect squares from inside the square root.18