lamiaonealp5915c lamiaonealp5915c
  • 10-05-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 apples cost $6 how much does 10 apples cost?

Respuesta :

emrietrevino emrietrevino
  • 10-05-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

If you divide $6 by 8 you get 75 cents therefore each apple , 0.75 times 10 is $7.50 (:

Answer Link
makspelupelu23
makspelupelu23 makspelupelu23
  • 10-05-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

1. Divide 6 by 8 = .75

2. Multiply .75 by 10 = 7.50

You would divide in order to figure out the price of one apple and then you multiply in order to find the price of 10 apples.

Hopefully, this helped:)

Please mark me brainiest if I got it right hehe;)

Answer Link

Otras preguntas

Work out the value of y^3+5y when y=2
steps to this log equation
Name two structures other than DNA, that bacterial cells have but animal cell do not.
The ratio of SAMs age to hank is 5 to 3. If the sum of their age is 24. How old is is hank?
What are the uses of Electricity in our every day life?
how do i find the mid point of (-6,0) , (6,5) please show work thanks
In rhombus ABCD, AB = 13 and AC = 25. Find the area of the rhombus to the nearest tenth.
There are 3x-2 trees planted in each row of a rectangular Parcel of land. If there are a total of 24x-16 trees planted and the parcel, how many rows of trees a
Need a step by step on how to solve this please
HOW MANY ELECTRON MAKES 10 COULOMB OF CHARGE?