Dewittdawn57 Dewittdawn57
  • 08-07-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy shampoo in a 6 oz bottle for 2.79 or in a 14 oz bottle for 10.89

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 08-07-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Find and compare the unit costs of the two different bottle sizes.

First:  

$2.79/(6 oz) = $0.465/oz

Second:

$10.89/(14 oz) = $0.778/oz

Clearly, the larger (14 oz) bottle is a much better buy

Answer Link
edenc edenc
  • 08-07-2020

Answer: 14oz bottle for 10.89

Step-by-step explanation:

Did it before

Answer Link

Otras preguntas

Complete the flowchart to calculate the area of a rectangle
HELP PLS!! I WILL GIVE U THE TOP COMMENT!!!
what does the x=?...
Sentence example for bravado
Explain two Christian teachings about crime.
Which of the following is true regarding the process shown below? A. This process is cloning and involves the production of RNA from protein molecules. B. This
Are these number equivalent 20d−16 and 4(5d−4)
A bus driver started her day with an empty bus. At her first stop she picked up 11 people. At her second stop she picked up 5 more people and let 7 people get o
During a job interview, Pam Thompson is offered a salary of 49,000. The company gives annual raises if 6 percent. What will be Pam"s salary during her 5th year
Write the equation of this line in y= mx + b form