kenrobinson815 kenrobinson815
  • 09-09-2020
  • Mathematics
contestada

Thomas is trying to find the unit price for a dozen cupcakes. The cupcakes are on sale for $27.00 per dozen. What is the unit price per cupcake?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-09-2020

Answer:

This is really simple, look:

Step-by-step explanation:

If you want to find the unit prize for a dozen cupcakes, and the dozen is 27.00 dollars, you only have to do this:

27 divided into 12

because the unit prize is just basically the price of 1 cupcake

the answer would be 2.25 each

Answer Link

Otras preguntas

What does the quotient rule of exponents say?
Is the sentence simple, compound, or complex? Jamaica is the island of his birth, but he makes his home in Richmond, Virginia. A.simple B.complex C.compound
What was Cabeza de Vaca frightened of most after the loss of the barge? That he would never return to Spain. That the Indians would sacrifice them to their gods
In Amma Darko's faceless, how can Kabira be described as the saviour of Fofo
Would each of them be able to be the side lengths of a triangle?
the financial records of any business should show the following at all time ?
sorry the last pic was blurry answer this one
Type the correct word from the Word Bank to complete the sentence. The gymnast needed to visit a specialist in____several times after suffering a broken leg fro
Factor completely 3x3 − 3x2 − 18x. 3x(x + 3)(x + 2) 3x(x + 3)(x − 2) 3x(x − 3)(x + 2) 3x(x − 3)(x − 2)
What is an ethical concern regarding genetic engineering? privacy of genetically tested individuals unnatural and potentially dangerous organisms being created