marioguerra072107 marioguerra072107
  • 09-09-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6dollar sign,Each lemon was the same price. What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

actionsportsworld
actionsportsworld actionsportsworld
  • 09-09-2020

Answer:

Each lemon 75 cents

Step-by-step explanation:

Simply divide 6 by 8

6/8=0.75

Each lemon 75 cents

Hope this helps! Plz award Brainliest : )

Answer Link
zephets
zephets zephets
  • 09-09-2020
6/8 = .75 cents per each lemon
Answer Link

Otras preguntas

Why are so many Creole languages dying out now?
Activity What are stock and flow variables? Classify the following as stock/flow variables: grocery store inventory, grocery sales, shareholders' wealth, shareh
Comprehensive Problem- Chapter 4 Bas Baladi for the marketing of cooperative agricultural products is a company based in Ramallah. It operates two separate majo
"Granny's mind was getting more and more muddled. Lina would come home in the evenings and find her rifling through the kitchen cupboards, surrounded by cans an
we are writing to...... about the advertisement published in newspaper today
Kaitan system ekonomi dengan biosfer
It is okay to speed 7-10 mph over the posted speed limit. The police cannot write speeding tickets for that.
find one investing concept that you BOTH put into category 3 and do some quick online research to find a resource that explains the topic better. Both of you sh
5. Find the approximate value of a. √5.04 d. (3.7)² b. √162.7 e. (0.91)² -√8.1 f. (8.19)² C. -​
I..d -- 49 22 56 5566 or p.s_s --0 on zummm m8nggggg​