layanneabd layanneabd
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

Mia can purchase a 40-ounce jar of peanut butter for $5.20 or a 15-ounce jar for $2.70. How much does Mia save per ounce by buying the 40-ounce jar? Pleaseeee help hurry in time.

Respuesta :

andreea66
andreea66 andreea66
  • 06-10-2020
$5.20/40=0.13
$2.70/15=0.18
0.18-0.13=$0.05
Answer Link

Otras preguntas

Humans have which type of survivorship curve? Type I Type II Type III Type IV
6r+7=13+7r I don’t know what it is
How was Pluto discovered? Why did it take so long to find it?
Suppose you were preparing 1.0 L of a bleaching solution in a volumetric flask, and it calls for 0.21 mol of NaOCl. If all you had available was a jug of bleach
What’s another name for coping saw
Psyche is a Greek word meaning ________. essence soul behavior love
Put the steps for deriving the formula for the arc length of a circle in the correct order.
Which of the following degrees would be the minimum required to teach psychology courses in high school? PhD PsyD master’s degree bachelor’s degree
How does blood pressure change during heavy exercise?
Why are drinking water supplies still a major concern for many countries?