allyandaudrey54
allyandaudrey54 allyandaudrey54
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada


A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?

Respuesta :

princessraya06
princessraya06 princessraya06
  • 11-11-2020

Answer:

0.04

Step-by-step explanation:

set up a proportion!

sorry if its sloppy, i did this on my laptop :/

Ver imagen princessraya06
Answer Link
zacharynoe2424
zacharynoe2424 zacharynoe2424
  • 11-11-2020

Answer:

.48 cents for 1 oz

Step-by-step explanation:

You first take the 2.99 and divide by 62 to get your amount for 1 oz

Answer Link

Otras preguntas

What did colonial unity and military readiness in these early battles lay the groundwork for.
43.6 divided by 8 need help
List five multiples for 3 and five multiples four. Then circle the common multiples
Which statements best describe the atoms of the gas neon? Check all that apply. They move at high speeds. They move freely in all directions. They vibrate in p
What is the discriminant of the quadratic equation 0 = –x2 + 4x – 2?
Style defines the hue of text characters. (Points : 2) True False
Predictable, yearly cycles of changing weather are known as _____. (1)climate (2)seasons (3)forecasts (4)storms
A driveway is 40 yards long. How many meters long is it?
Glaciers pick up large rocks and carry them away. This is called _____.
how many milliliters equal 1 liter