rawlingsm255
rawlingsm255 rawlingsm255
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery sells 8 cupcakes for $27.76. If each cupcake costs the same amount, how much would ONE cupcake cost?

Respuesta :

zinark
zinark zinark
  • 07-12-2020

Answer: $3.47

Step-by-step explanation:

27.76/ 8

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes the reason why the Soviet Union blockaded West Berlin in 1948?
Chemists use _____ from the periodic table to write formulas for compounds.
Chemists use _____ from the periodic table to write formulas for compounds.
What structure distinguishes eukaryotes from prokaryotes
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!! Find the value of i77. A) 1 B) i C) −1 D) −i
What was the purpose of a joint stock company? A) to help an individual who privately finances all voyages to the colonies of North America make a profit
What was one impact of Constantine's decision to legalize Christianity? More people converted to Islam. Constantine lost power. Christians were no longer pe
One number is 3 1/3 larger than the other. The tripled sum of these numbers is 133.What is the largest number?
In China, what did wealth equate to?
marcus tosses a coin and spins a spinner numbered from 1 to 3