Respuesta :

Answer:

$2.33

Step-by-step explanation:

To find the cost of 1 pound of bananas we use ratio and proportion

From the question

3 pounds of bananas costs $7

Then 1 pound will cost

[tex] \frac{7 \times 1}{3} = \frac{7}{3 } \\ = 2.33333...[/tex]

We have the final answer as

$2.33

Hope this helps you