DsanchezAnge DsanchezAnge
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Tom buys some shirts for $15 each. He has a coupon for $9 off the total price. If he pays $36, how many shirts, s, did he buy. this is 7th grade level btw

Respuesta :

rstuff148
rstuff148 rstuff148
  • 09-12-2020

Answer:

Tom buys 3 shirts.

Step-by-step explanation:

$36 + $9 = $45

$45 ÷ $15 = 3

(I hope i got this correct, if not please forgive me!)

Answer Link

Otras preguntas

Sharon is thinking of a number. It is an even number between 300 and 400. It is divisible by 5 and also by 9. what number is Sharon thinking of?
A fisherman can row upstream at 4mph and downstream at 6mph. He started rowing upstream until he got tired and then started downstream to his start point. How f
Which does not describe Christopher Columbus? A. the seafarer sponsored by Ferdinand and Isabella of Spain B. an Italian explorer whose estimates of the earth's
Find n if C(n, 3) = P(n, 2)
Help in solving $0.32c=$7.36
the cost of 3 scarves is 26.25.what is the unit price
the cost of 3 scarves is 26.25.what is the unit price
what is 7a - 5 = 2a - 15
Where is Buddhism widely practiced today? A. Area A B. Area B
The sum of interior angles of a regular polygon is 1980 degrees. How many sides does the polygon have?