garcialeamsi2 garcialeamsi2
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

(24 oz is $3.49, 48 oz is $6.49) Figure out the unit rate for each jar of pasta sauce.

Respuesta :

lizzy703 lizzy703
  • 09-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3.48/24= 14.54 cents/ oz

6.49/48= 13.52 cents/oz

Answer Link

Otras preguntas

why is fairy godmother from Cinderella the sage archetype????​
what type of bond is present in a copper wire
A farmer had a total of 700 goats and sheep. If he sold of his goats and 400 sheep, he would have an equal number of goats and sheep left. How many more sheep t
HELLLPPPP PLEEEAAASE
Which choice describes climate
Need help! Find the exact volume of the cylinder. Last one, for today! Thanks! :)
Cooper's father is 120% of Cooper's height of his father measures 180 cm, how tall is Cooper?
La profesora está ________ la sala de clases. A. detrás de B. encima C. en
A slug travels 3 centimeters in 3 seconds. A snail travels 6 centimeters in 6 seconds. Both travel at constant speeds. Mai says, “The snail was traveling faster
what technology was used to map features on the seafloor? -Echo sounding -plate tectonics -eutrophication -transducer