At the food store, 5 bags of chips cost $15.00. A family member wants to know how much 3 bags of chips would cost, at the same price. Explain how you would help them solve their problem.

Respuesta :

Answer:you would tell them that you would divide $15.00 by 3 to get you’re answer.