Luanda wants to buy a box of cereal. Which box has the lowest cost per ounce? Group of answer choices 20-oz box for $3.20 10-oz box for $1.70 15-oz box for $2.25 16-oz box for $2.72

Respuesta :

Answer: 15-oz for 2.25

3.20÷20= 0.16

1.70÷10= 0.17

2.25÷15= 0.15

2.72÷16= 0.17

I hope this helps: