lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

Sand costs three times as much as rocks per pound. If sand is $9.60 per pound, how much are rocks per pound?

Respuesta :

ipairedwithmymomohno
ipairedwithmymomohno ipairedwithmymomohno
  • 07-01-2021

Answer:

$3.20 I think

Step-by-step explanation:

9.60 divided by 3 is 3.2. 3.2 multiplied by 3 is 9.6. That's why I think it's $3.20.

Answer Link

Otras preguntas

A dental mouth mirror is an example of a ____________ patient-care item
Why did President Roosevelt support the rebels in Panama when they declared independence from Colombia?
Delegating a job to another employee indicates that you
Susan throws a softball upward into the air at a speed of 32 feet per second from a 24 dash foot platform. the distance upward that the ball travels is given by
If the supreme court's decision is based on the meaning of a statute, __________ can simply overturn it.
Article on the cost of children by Ruth mace what does the word apace mean as it is used in first paragraph??
Armando read 20 pages of his 200 page book in four hours.At this rate,how long will it take him to read the entire book?
What is the standard form for 600+5+3/100
A woman, recounting a story about an old man who used to answer all her "
After which civil rights leader did Martin Luther King, Jr. model his practice of nonviolent persuasion? A) Malcom X B) Nelson Mandela C) Dolores Huert