rileypeacebeach rileypeacebeach
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.99 per pund at Natural Grocers. If Landon purchases 3.6 pounds of apples, then how much willnhe spend? Round your answer to the nearest penny.

Respuesta :

ssadiegraceee
ssadiegraceee ssadiegraceee
  • 07-01-2021

Answer:

$10.76

Step-by-step explanation:

Just multiply 2.99 by 3.6 and round

Answer Link

Otras preguntas

3. Find the Lateral Surface area.4. Find the total surface area.8cm8cm10cm12cm9cm​
What was a result of prohibition
The process of cellular respiration, which converts simple sugars such as glucose into CO2 and water, is an example of _____.
Andrew picked vegetables from his garden and put them into bags. He put 10 carrots into each of 3 bags, 8 tomatoes into each of 4 bags, and 6 turnips into each
someone knows how I can see the things that bring the updates of an android application from a pc.please need to know​
how was the Koran first shared by Muhammad with his followers​
A square is inscribed in an isosceles right triangle. Length of the leg equals to 2 in. as shown on the figure. Find the perimeter of the square.
a producer would most likely​
How do you make yet vedos
PART A: What is the meaning of “dissoluble” as it is used in paragraph 3 of the passage?