Respuesta :

840060

Answer:

The unit price is $3.06

Step-by-step explanation:

Unit price is how much I unit of something costs. Therefore in order to find the unit price you just divide the total price by the number of units (in our case 5 folders). And so we get...

$15.30 / 5 = $3.06

The unit price is $3.06