crumbrylatiya7penxdu
crumbrylatiya7penxdu crumbrylatiya7penxdu
  • 08-02-2021
  • Mathematics
contestada

Can I get some help please

Can I get some help please class=

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 08-02-2021

Answer:

The three gallon container is the better buy. See below.

Step-by-step explanation:

8 pints

2 pints = 1 quart.

8 pints = 4 quarts.

4 quarts = 22.64   Divide by 4

1 quart = 5.66

3 gallons.

1 gallon = 4 quarts

3 gallons = 12 quarts.

The cost of 1 quart = 54.48/12 = 4.54

Answer Link

Otras preguntas

How well is Canada supplied with non-renewable resources? Give examples.
What Kim physical appearance in seed folks
How could a tariff protect infant industry? It would make the price competitive with more established markets It would help the American protect be more valued
describe e the inner planets
Find the area of the trapezoid. Leave your answer in simplest radical form.
Solve the equation. q - 2.17 = 6 10 points
hi doe s anyone know the answer
What word does Anthony use most frequently in his funeral speech in reference to Cesar
Well, son, I'll tell you: Life for me ain't been no crystal stair. It's had tacks in it, And splinters, And boards were torn up, And places with no carpet on th
Someone must have beaten me here. Devora thinks, dismayed by the empty treasure chest. Then, just as she's about to close the lid, she notices a map (shown belo