amelia289
amelia289
07-03-2021
Mathematics
contestada
If 6 cakes cost £1.80, how much do 4 cost
Respuesta :
nightmare688
nightmare688
07-03-2021
First find the value of 1 cake by dividing the price of all six by six. £1.80/6 can be seen more simply as 180p/6 which is 30p. Therefore 1 cake is 30p. Then multiply it with 4
which is 120
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 22+ )
Otras preguntas
Which French explorer traveled the entire length of the Mississippi River?
Global Precipitation Measurement (GPM) is a tool scientists use to forecast weather. Which statements describe GPM? Check all that apply. It is a computer model
In a certain organic compound, one of the carbon atoms is bonded to four atoms. One of these is a carbon atom, and the other three are hydrogen atoms. What type
Write an equation of the line in slope-intercept form that has a slope - 2/3 and has a y-intersept of -4Please help
fill in the blank: chromosomes are made of ___ which contains ___ which contain ___ and ___
Which triangle is △ABC similar to and why? △ABC is similar to △GHI by AA Similarity Postulate . △ABC is similar to △JKL by AA Similarity Postulate . △
C=2 3.14r solve for r
What does figurative language mean
When an author makes a ____, (s)he is stating something which might or might not be true. It must be argued. Example: Mary wrote, "I am the best musician in the
what of the following did olympe de gouges seek during the french revolution?