Gianna buys ice cream and onions at the store.
• She pays a total of $27.97.
She pays a total of $4.17 for the ice cream.
• She buys 7 bags of onions that each cost the same amount.
How much does each bag of onions cost?

Respuesta :

Answer:

$3.40

Step-by-step explanation:

[tex]27.97 - 4.17[/tex]

[tex]23.8[/tex]

and

[tex]23.8 \div 7[/tex]

[tex]3.40[/tex]

to check your answer you will need to times 3.40 with 7

[tex]3.40 \times 7[/tex]

[tex]23.8[/tex]