Seudónimo Seudónimo
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?

A $0.015

B $0.15

C $1.50

D $15.00

Respuesta :

Amarokwolf
Amarokwolf Amarokwolf
  • 09-03-2021

Answer:

B is the answer

Cost of each egg= 1.80/12=$0.15

Step-by-step explanation:

Answer Link
emmanuelchristy23
emmanuelchristy23 emmanuelchristy23
  • 09-03-2021

Answer:

c

Step-by-step explanation:

12 egg=$1.80 ,1 egg= $1.80÷12 =$0.15

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate your actions and tell what you do to be health literate.
The Sons of Liberty protested the Tea Act by dumping British tea into the Boston Harbor as a reaction to taxation without representation. Which answer choice is
Help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pls help me out and pls explain
PLEASE HURRY!!!! A long period of time with no rainfall is called a A. sirocco B. famine C. flood D. drought Please select the best answer from the choices prov
Well water from private sources is generally safer than water from public mains. True False
What are 2 extinct species that share a close evolutionary relationship with whales
PLEASE HELP IT'S DUE IN LIKE 2 MINUTES
Explain how green slugs can be considered both an autotroph and heterotroph
Paris, the capital of France, is famous for its history, culture, and EATING IN EXCELLENT RESTAURANTS.