Adam bought 6 yogurt cups for $8. Which of the following represents a higher unit rate than what Adam paid?

a. 4 yogurt cups for $6
b. 8 yogurt cups for $10
c. 10 yogurt cups for $12
d. 12 yogurt cups for $14​

Respuesta :

Answer:

A, 4 yougurt cups for $6

Step-by-step explanation:

The reason I did the math myself. Sorry if its incorrect.