InvisibleJeffIsMyBff
InvisibleJeffIsMyBff InvisibleJeffIsMyBff
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Danny bought 6 ounces of sunflower seeds for $2.64. How much did 1 ounce of sunflower seeds cost?

Respuesta :

unedesi
unedesi unedesi
  • 08-04-2021
2.64 divided by 6 equals 0.44. one ounce costs 44 cents
Answer Link
josetarango106
josetarango106 josetarango106
  • 08-04-2021

if u divide 2.64/6 you I'll get 0.44 so each ounce iof sunflower seeds will be $0.44.

Answer Link

Otras preguntas

I need no help asap please hurry
93 is 150% of what number?
What is the slope of the line that passes through the points (-9, -2) and (-9,-6 )? Write in simplest form
Find the slope of the line that passes through the following points: (1,0) and (6,-3). (Show your work.)
The inflation rate is the A. percentage change in the price level from one period to another. B. absolute change in real GDP from one period to another C. ab
what is c02 + c02 ?? help me answe now
Part 1: Rewrite the mathematical expressions. a) 4³=​
A __________ derives their authority from the scripture and occupational position in a formally organized religious institution, while a __________ derives thei
What achievement did Martin Luther King accomplish?
The spherical object within a cell which controls its activity is called the _____. vacuole cytoplasm epidermis nucleus