imbadkidmacei imbadkidmacei 09-04-2021 Mathematics contestada The price of broccoli is $1.25 per pound. Let Y be the total cost in dollars of buying x pounds of broccoli Which equation represents this situation? 1. y=x + 1.25 2. x= 1.25y 3.x=y+1.25 4.y=1.25x