kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

veggieyuh
veggieyuh veggieyuh
  • 14-04-2021

Answer:

I think $2

Step-by-step explanation:

12 divided by 6 is 2. That's how you would find out what each piece of candy cost! I hope this helped!

Answer Link
aestheticcofee
aestheticcofee aestheticcofee
  • 14-04-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Since the magazine costed 6 dollars and the total amount of money you used was 12 what is 12-6=6.

So the answer would be 6.

Hope this helped!!<3

Answer Link

Otras preguntas

A strategy President Truman and his advisers considered to end World War II was
!!!!!!!!!! help me Find the  Angle   !!!! Help me solve this question very confused ! !!                       thank you
a recipe calls for 2 1/3 packages of pudding. how many batches can be made if 20 packages of pudding is available
One way in which the Vedas, the bible, and the Koran are similar is that these religious books
on average a baby uses 3 times the number of large diapers as small diapers and double the number of medium diapers as small diapers. If the average baby uses 2
the t-test is primarily a test of
how do you find unit rate
What is the total number of moles of solute in 250 milliliters of a 1.0 M solution of NaCl
what part of vietnam speak french? ( like... what region )
Which of these statements should have a question mark added to the end? A. Mom is planning to make pancakes for breakfast B. Why did Leonard decid