weridpersonokay
weridpersonokay weridpersonokay
  • 09-05-2021
  • Mathematics
contestada

At SaveRite, a 4-ounce carton of juice costs $0.85 and a 16-ounce carton costs $2.70. Which size carton would you buy to pay the least amount per ounce?

Respuesta :

ethansmith54 ethansmith54
  • 09-05-2021

Answer:

16-ounce carton

Step-by-step explanation:

you divide by the cost by the amount of ounces per cent and when buying the  4 ounce one is 21 cents per ounce while the 16 ounce one is 16 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP PLSSSSSS Why is trump a bad person? Explain your answer in a complete sentence.
What is the volume of the composite shape to the nearest whole number? (Pls answer, due today!) A. 1,178 in^3 B. 1,035 in^3 C. 960 in^3 D. 2,138 in^3
The volume of a cube is 64 centimeters. What is the surface area of the cube? Group of answer choices
Help please thank you guys! Really appreciate it
what is the equation, 4x-3/8 +x+=4x+3/4+4
3.Use the chart to answer the following question. Which BEST completes the juvenile justice process? A.Trial B.Intake C.Appeal D.Sentencing
Three Baby penguins and their father were sitting on an iceberg 0.75 meters above the surface of the water. The father dove down 5.7 meters from the iceberg int
URGENT CLICK TO SEE LINKS WILL GET REPORTED
1. The leading cause of amputations is 2. A bilateral below-the-knee amputee is categorized as 3. For athletes with visual impairments, visual acuity has to be
5/6 - 1/4 please answer needed quick