Abby can buy an 4-pound bag of dog food for $4.08 or a 9-pound bag of the same dog food for $6.93. Which is the better buy?

Respuesta :

Answer:

$6.93. Because it's 9 pounds and it lasts longer.

Step-by-step explanation: