Tduncan84
Tduncan84
09-07-2021
Mathematics
contestada
Need help with these 3 problems!
Respuesta :
jazmenrice
jazmenrice
09-07-2021
Answer:
1. 25
2. 44
3. 9
Step-by-step explanation:
Answer Link
imaboredpandagirl
imaboredpandagirl
09-07-2021
Answer:
25 students
44 cents
9 eggs
Step-by-step explanation:
If there are 3 cookies for each student and 75 cookies in total, then the equation would be 75 ÷ 3. that equals 25
88 total for 2 cans. Divide 88 by 2 for the unit price. That makes 44 cents.
45 eggs total, 5 layers. Divide 45 by 5. That makes 9 eggs per layer.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 55+ )
Otras preguntas
Ore is feeling cold, and he is clenching his fists together to stay warmer. He then releases his grip a little bit because he feelsthat it is too tight. Which t
Read the sentence: To finish the class, you must write a paper with five paragraphs. Where do parentheses belong in the sentence? A. To (finish the class), you
Why did the United stars abandon its neutrality,choosing to enter World War I on the side of the allies
Find the measure of the line segment GE. Assume that lines which appear tangent are tangent.
what is the value of x to the nearest tenth?
Which of the following is an example of a tort?A. A person is supposed to provide services but fails to.B. A person steals money from his or her employer.C. A r
Which of these is the best transitional phrase to combine these sentences? I need help
This is worth 43 points the question is in the picture
What are some of the rules that the fec has issued on how federal election laws apply to the internet?
Need help ASAP!!!!!!