CeCe092507
CeCe092507 CeCe092507
  • 09-07-2021
  • Mathematics
contestada

WHICH ONE IS A UNIT RATE?
And why
$1.25
1 slice
$10.00
8 slices

Respuesta :

itruthnumberone itruthnumberone
  • 09-07-2021
$1.25 for 1 slice is the unit rate because a unit rate is the measure of a single unit, which in this case is 1 slice.
Answer Link
sheylac27
sheylac27 sheylac27
  • 19-10-2021

Answer:

$1.25 for one slice  is the uint rate  is the measure B

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which is greater 0.3 or 3/8
Which is the best estimate of 25% of 395
Fact about all stuff in animal cell
how did methods of warfare in world war 2 differ from those in world war 1
When describing Down syndrome, it's important to note that __________. a. it can be classified as a single-gene disorder b. it is caused when red blood cells ca
Morgan uses 2 oz of dog shampoo to bathe her dog each week. After 4 wk, 34 oz of shampoo remains. What is the total number of weeks that Morgan can use this sha
Oakdale Middle School received 240 contributions for its bake sale. If 30% of the contributions were pies, how many pies did the school receive? How do you solv
16. What are the health benefits of zinc? A. Reduced muscle fatigue B. Control of blood pressure C. Lung efficiency D. Proper wound healing
Which of the following statements accurately describes how blood flows through the heart?
Keith and Michelle went out to dinner the total cost of the meal including the tip came to $53.70 if the combined tips came out to be $9.60 and meet friends wit