The cost of a bag of 8 peaches is $16. You could also buy individual peaches for
$2.15 per peach. Which has the cheaper unit rate, the peaches sold in the bag, or
the peaches sold individually? (Write out the unit rate for each type of peach.)

Respuesta :

Answer: The peaches sold in bags

Step-by-step explanation:

16/8=2 This means that a single peach in the bag of peaches is worth $2. This is $0.15 cheaper than buying a single peach

The unit rte for a single peach is $2.15

The unit rate for a single peach in the bag of peaches is $2