daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

I will report you if you send a link ;-; help correctly.
Morphemes are the smallest distinctive sound units in a language. Please select the best answer from the choices provided T F.
Jenna has 38 coins. She uses 19 coins to buy a notebook. How many coins does she have left? Explain how you can solve and check this problem.
A woman is sexually harassed by a top-level senior executive in a large company. She sues the company, and during settlement discussions she is offered an extre
one advantage of open-ended questions is that they:
Jefferson's government was the beginning of
what is 2244 divided by 51 show work
Discuss five of the essential components of the venture formation process.
Given that the molar mass of NaCl is 58. 44 g/mol, what is the molarity of a solution that contains 87. 75 g of NaCl in 500. ML of solution? Use Molarity equals
Drag each parenthesis to where it belongs in the following sentence. Only one opening and one closing parenthesis will be used.Jeanette winner of the spelling b