The cost (c) to buy gasoline for a car varies directly to the amount of gas (g) in gallons purchased. Helen spent $16.72 on 8 gallons of gas for her car. Nathan is buying the same gasoline, but only has $10.45 to spend. How many gallons of gas can Nathan buy? How do you know?​

Respuesta :

Answer:

5 gallons

Step-by-step explanation:

1) How much did Helen spend per gallon?

16.72/8 = $2.09/gallon

2) 2.09g = 10.45

10.45/2.09 = g