Which is the better buy?

A 450 g box of cereal for $4.69 or a 600 g box of cereal for $6.49?

Please show ALL of your work.

hint: convert each to a unit rate using "cost / gram", then compare each to see which is cheaper.

Respuesta :

vialia

Answer:

450g box of cereal for $4.69 is cheaper

Step-by-step explanation:

450/4.69 = 95.9488272921/1

600/6.49 = 92.4499229584/1