clarabrooks33
clarabrooks33 clarabrooks33
  • 07-11-2021
  • Mathematics
contestada

Amelia needs to buy dog food .At the nearest store,6 bags cost 19.50.how much would Amelia spend on 2 bags

Respuesta :

Kittyhacker14
Kittyhacker14 Kittyhacker14
  • 07-11-2021

Answer:

Amelia would have to pay $9.75 for 3 bags of dog food

Explanation:

Well, let us find the contanst value. $19.50 ÷ 6 = $3.25 per dog food bag. $3.25 x 3 = $9.75.

(Hope this helps can I pls have brainlist (crown)☺️)

Answer Link
devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 07-11-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost of 6 bags = 19.50

Cost of 1 bag = 19.50 ÷  6 = 3.25

Cost of 2 bags = 3.25 * 2 = 6.50

Answer Link

Otras preguntas

Which approach would attempt to minimize psychological disorders by working to reduce the incidence of child abuse and illiteracy in society?
Please help kinda having a hard time with this one
_____ may suspend a writ of habeas corpus in a time of war.
The hydronium ion concentration of a dilute solution of vinegar is 1.45 x 10-5. what is the ph of this solution
We assume that the outcomes of successive trials in a binomial experiment are
paragraph about the scene of an accident
There are ____ paired and ____ unpaired electrons in the lewis symbol for a phosphorus atom.
_____ is a persuasive strategy of appealing to emotions in order to convince others to support your position.
What percent is 18 hours of 1 day
a fire truck is parked so the base of its ladder is 15 feet from a building and 10feet above the ground the ladder extends to a length of 20 feet approximately