enenaziyahbernstine enenaziyahbernstine
  • 08-11-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale at the grocery store at a price of 8 apples for $4.00. Maggie buys 12 apples. If she is charged the sale price for apples, how much will Maggie pay?

Respuesta :

mscalculator1
mscalculator1 mscalculator1
  • 08-11-2021

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

According to Janet Gonzalez-Mena, at least one person in a child care program should _______ that might help families. A) vist all community resources B) beco
Define redox reations
which factors affect the strength of the electric force between two charged objects?
Please help answer ASAP
The underwater Terror toller-coaster tide takes passengers up to a 123 feet above ground. It then quickly drops the riders 154 feet into a underwater passageway
A batch of cookies for 3/4 cup of flour.You want to make 1/2 of a batch.How much flour do you need?
Justify each step in solving the equation 4x=7(x-3) by writing a reason for each statement. Answer: Statement Reason 1. 4x=7(x-3) 1. given 2. 4x=7x-21 2.
In what ways was the Great Awakening similar to the Enilightenment
What is one negitave result of the columbian exchange
Which are the following are pure substance?